„Man 18 m. esu pasimetęs tarp daugelio svajonių ir norų, tai kelia nerimą, stresą ir net depresiją. Patarkite ką daryti, nuo ko pradėti, gal turėčiau kur kreiptis pagalbos?“ (žurnalo “Būk Laimingas” skaitytojo klausimas)
Skaitant Jūsų klausimą kyla įspūdis, kad turite nemažai – ir norų, ir svajonių, bet tuo pačiu – ir įtampos, nerimo. Kaip jau byloja Jūsų patiriamos emocijos, didelis „turėjimas“ nerealizuojant savęs kartais tampa problema. Apie konkrečius savo norus ir svajones Jūs plačiau nerašėte, todėl mano komentaras bus daugiau bendro pobūdžio.
Pabandykime Jūsų būseną įsivaizduoti kaip baigiantį užvirti vandens puodą. Puodas su vandeniu jau beveik verda, o ką virti – nežinote. Taip gali nutikti dėl tokių dalykų:
- neturite ką virti (galimybės);
- namuose nėra nieko, iš ko pagamintumėte mėgstamą patiekalą (norai);
- nesate alkanas (poreikiai).
Siūlau visas įmanomas gyvenimo (veiklos, darbų, studijų, laisvalaikio) perspektyvas sudėlioti tokiu principu: ko norite, ką galite ir ko reikia (kas naudinga). Pasitelkite į pagalbą žemiau esančią schemą (ji dažnai naudojama renkantis profesiją):
Kai kurie dalykai persidengs, kai kurie – atsidurs pačiame centre.
Taigi, pirmiausia pajuskite laisvę fantazuoti ir apmąstykite visus savo norus. Nesvarbu, įmanoma juos išpildyti, ar ne. Būkite atidus ir kiekvieno noro atžvilgiu paklauskite savęs: „Ar čia tikrai mano noras?“. Būna, kad norime kažko, nes to nori visi; norime, nes yra įprasta to norėti; norime, nes tėvai liepė to norėti, ir pan.
Kitas žingsnis – apmąstykite savo galimybe: ką mokate, kokiose srityse esate stiprus, kokių gebėjimų turite. Čia pažymėkite ir tokius gebėjimus, kurie Jums pačiam nesvarbūs ar neįdomūs. Jei šią dalį pildyti seksis sunkiausiai, vertėtų pamąstyti apie savęs vertinimą ir pasitikėjimą savimi.
Ir galiausiai – kas atsidurs toje srityje, kur skamba žodis „reikia“? Tas žodis kankina žmones kartais jiems to ir nesuvokiant. Labai užimti, pasimetę ir jaučiantys stresą žmonės neretai su nuostaba atranda, kad nebūtina realizuoti visų „reikia“ savo gyvenime. Ir nukarūnavus tam tikrų veiklų atlikimo būtinimą, išsyk tampa lengviau ir įdomiau realizuoti save kažkur kitur. Taigi, besirašydamas dalykus, kuriuos reikia atlikti, paklauskite savęs: „O kas nutiks, jeigu nedarysiu to?“.
Mąstant apie profesijų, studijų pasirinkimą, čia galite surašyti pasirinkimus, kurie būtų naudingi, perspektyvūs.
Baigus šią užduotį idealiausiu atveju pačiame centre galėsite matyti tus dalykus, kurie Jums patrauklūs, kurios gebate realizuoti ir kurie naudingi.
Užduotis nebus tokia lengva, kokia gali pasirodyti, bet, tikiu, padės Jūsų norų ir svajonių „turiniui“ rasti savo „formą“. Kartais pasimetimo ir dvejonių priežastys būna gilesnės, susiję su žema saviverte, tarpusavio santykiais ar kitomis problemomis. Jei džiaugsmas ir pasitenkinimas tame, ką veikiate gyvenime, neaplankys ilgą laiką, paieškokite žmonių, galinčių padėti Jums geriau suprasti save.
Svarbiausia, kad Jūsų „puodas“ jau verda. O tai – visų pradžių pradžia.
Sėkmės!